Хигиената на кожата е съществена част от лечението, но трябва да се извършва добре
Не само подобрява външния вид на кожата ви, но също така помага да я направите по-здрава отвътре. Ако не сте сигурни кой ретинол е подходящ за вас или как да започнете да го използвате, винаги търсете помощ от сертифициран дерматолог.
Акнето е често срещано кожно заболяване, което обикновено се появява в юношеска възраст, започвайки около пубертета, но може да продължи до ранна зряла възраст. Акнето е възпаление на кожните пори и фоликули, което причинява рани. Това е постоянен проблем, който може да продължи с години.
Какво причинява акнето?
Акнето се развива, когато порите или космените фоликули в кожата се запушат. Жлезите в кожата създават специално масло, наречено себум, за да предпазят кожата от изсушаване. Себумът и мъртвите кожни клетки се улавят във фоликулите, позволявайки на бактериите да растат. Бактериите създават инфекция, водеща до подуване, зачервяване, болка и гной или рани, известни като пъпки. Това може да се случи като единична пъпка или в огнище, засягащо множество пори.
Докато излишната мазнина, мъртвите кожни клетки и бактериите са източник на акне, има и други причини. Следните фактори увеличават риска от акне:
- Хормоните се увеличават по време на пубертета, което кара мастните жлези да стават по-големи и да произвеждат повече мазнини, което води до повишен риск от акне.
- Фамилната анамнеза за акне означава, че е по-вероятно да го развиете също.
- Някои лекарства, съдържащи хормони, стероиди или литий, могат да причинят акне.
- Използване на маслени или мазни продукти като лосиони или кремове; или редовен контакт с грес или масло като готварски масла в ресторанти.
Тези фактори не причиняват акне, но могат да влошат симптомите:
- Диетата или храните не причиняват акне, въпреки че някои храни като въглехидрати могат да го влошат.
- Храни като захар, шоколад и мазни храни не влияят на акнето.
- стрес
- Твърде силно търкате кожата си.
- Акнето не се причинява от мръсна кожа.
- Козметиката не увеличава акнето, но не забравяйте да използвате безмаслена и да я премахвате редовно.
- Бране на рани от акне.
- Триенето или натискът върху кожата от шапки, каски и раници може да раздразни кожата.
Кой получава акне?
Акнето е най-често при тийнейджъри и възрастни в началото на двадесетте години. По-рядко може да продължи до тридесетте години. Някои хора все още се борят с него в редки случаи на четиридесет или петдесет години. Акнето е по-често при мъжете в по-ранна възраст, но по-често при жените в по-късна възраст. Засяга хора от всички раси.
Симптоми
Акнето се появява като розови или червени надигнати участъци по кожата. Тези зони може да са отворени, което означава, че течността се оттича отвътре или покрити с краста, или затворени, което означава, че кожата все още е непокътната. Раните често са болезнени, особено когато подуването се увеличи. Акнето най-често се развива по лицето, гърба, гърдите, шията и раменете.
Видове
Акнето се проявява с няколко вида рани или пъпки:
- Бели точки: Затворени пъпки, които имат бяла гнойна горна част.
- Черни точки: Отворени пъпки с черен връх, резултат от химическия процес на маслото в порите, излагане на въздух.
- Папули: Малки, нежни розови подутини.
- Пустули: пъпки с гной отгоре и червени, възпалени дъна, които се проявяват с възпалително акне.
- Възли: Големи, твърди, болезнени пъпки, които идват дълбоко в кожата.
- Кисти: Дълбоки, болезнени, пълни с гной пъпки, които водят до белези.
Диагностициране на акне
Вашият доставчик на здравни услуги може да диагностицира акне с физически преглед на кожата ви. Те могат да задават въпроси относно настоящите ви симптоми, включително кога са започнали, подробности за симптомите на пубертета, въпроси относно менструалния цикъл за жени и лекарства. Те също така ще попитат за семейната история и как в момента се грижите за кожата си.
За диагностициране не се изисква изследване. Въпреки това, ако предполагаемата причина е друго медицинско състояние, вашият доставчик на здравни услуги може да назначи тестове. Вашият доставчик на здравни услуги може също да ви насочи към специалист, известен като дерматолог, за лечение.
Управление на акне
Лечението на акне може да отнеме два до три месеца преди признаци на подобрение. Акнето се появява на няколко нива, повърхностното ниво, което се вижда лесно, и нивата под повърхността на кожата. Лечението отнема повече време, за да се изчисти това, което е под повърхността, и акнето може да продължи да се развива през първите няколко седмици от лечението.
Най-важното лечение е грижата за кожата. Това включва:
- Хигиената на кожата е съществена част от лечението, но трябва да се извършва добре. Измивайте лицето си два пъти на ден (не повече, освен ако не е необходимо) с нежен почистващ препарат за кожа и топла вода. Избягвайте гореща вода, кърпи и абразивни почистващи препарати върху лицето си. Агресивното миене може да влоши акнето или да увреди кожата.
- Не изстисквайте пъпките. Той причинява подуване и белези и може да доведе до инфекция.
- Използвайте овлажнител, за да избегнете суха кожа или пилинг, особено ако използвате лечение за акне, тъй като това може да е страничен ефект. Не забравяйте да използвате овлажнители без мазнини, за да намалите запушването на порите и да увеличите проблема.
- Използвайте широкоспектърен слънцезащитен крем с SPF 30 или по-висок преди излагане на слънце. Лечението на акне може да повиши чувствителността на кожата, увеличавайки риска от изгаряния.
Предлагат се лечения без рецепта за леко акне или с рецепта за по-тежки видове. Леченията се предлагат в различни форми, включително локални и перорални лекарства, и варират в зависимост от тежестта на акнето.
- Бензоил пероксид, прилаган два пъти дневно, разгражда бактериите и маслото. Може да раздразни кожата, което води до зачервяване, сухота или лющене.
- Антибиотиците, налични в локални или перорални опции, ако е необходимо, намаляват бактериите, което води до намалено възпаление.
- Ретиноидите, също налични в локални и перорални форми, намаляват възпалението, предотвратяват образуването на белези и намаляват новото акне.
- Използването на хормонална терапия при жени може да регулира хормоните и да намали производството на мазнини.
- Стероидите намаляват възпалението при тежко акне.
Предлагат се и други лечения за тежко акне, като лазерна терапия, светлинна терапия и химически пилинг.
Предотвратимо ли е акнето?
Предотвратяването на акнето е много трудно, защото е невъзможно да се регулират причините за него. Хормоните често се колебаят, което води до промяна на кожата и мазнините. Можете да намалите симптомите, като се грижите за кожата си, както е посочено в леченията по-горе.
Усложнения
Белези или промени в цвета на кожата могат да възникнат в резултат на акне. Тези усложнения обикновено се появяват при хора с по-тъмна кожа или такива с по-тежко акне. Потърсете грижа от вашия доставчик на здравни услуги и следвайте режима си за грижа за кожата, за да избегнете тези усложнения.
Когато някой приема противозачатъчни хапчета, често се приема, че причината е за предотвратяване на бременност. Много жени обаче приемат орални контрацептиви по причини, различни от контрола на раждаемостта. Всъщност много жени, които не са сексуално активни, приемат противозачатъчни. Тази статия изследва защо някои хора приемат противозачатъчни хапчета по причини, различни от предотвратяване на бременност.
Ключови изводи:
- Жените намират облекчение от притесненията за бременност, но са приятно изненадани, когато хормоналните противозачатъчни хапчета помагат при други женски проблеми.
- Много жени съобщават, че използват орални контрацептиви за болезнена менструация, обилно менструално кървене, нередовност, акне и болки в таза, свързани с ендометриоза.
- Въпреки че има леко повишен риск от рак на гърдата при приема на орални контрацептиви, има и много дългосрочни ползи от противозачатъчните хапчета.
- Доказано е, че хормоналните орални контрацептиви намаляват риска от други видове рак и заболявания, като същевременно увеличават плътността и здравината на костите.
- Най-трудната част от това да сте на режим за контрол на раждаемостта е да запомните да приемате хапчето всеки ден. Установяването на рутина, която работи за вас, е важно, тъй като последователността е ключова.
Несвързани с бременност причини за контрол на раждаемостта
Според Националното проучване на семейния растеж (NSFG), 58% от жените, приемащи орални контрацептиви, съобщават, че причините за предотвратяване на бременността са част от целта им да приемат противозачатъчни. Оралните контрацептивни хапчета (OCP) често се предписват от доставчиците за контрол на раждаемостта. Въпреки това, https://animale-me-gummies-official.top/ това лекарство е обстойно проучено и е доказано, че има много ползи, както репродуктивни, така и не репродуктивни.
Болезнени периоди
OCP често се предписват за интензивни менструални спазми. Силно болезнената менструация – известна още като дисменорея – е причината 31% от американските жени да изберат орални контрацептиви пред други методи. Приемането на хапчето предлага облекчение от дисменорея, като същевременно предотвратява бременност. Гадене, повръщане, диария, главоболие и световъртеж често се свързват с този менструален проблем.
Има два вида дисменорея:
- Първичната дисменорея е болката, която се появява преди или по време на цикъла на жената. Простагландините са естествени хормони, произвеждани в лигавицата на матката и са отчасти отговорни за свиването на матката. Когато нивата на тези хормони са повишени, обикновено в първия ден от цикъла, спазмите на матката също са по-интензивни. Когато тялото започне да отделя маточната лигавица по време на периода, нивата на простагландин намаляват и болката също намалява.
- Вторичната дисменорея е симптом, причинен от репродуктивно разстройство. Ендометриоза, фиброиди и аденомиоза са някои от състоянията, които могат да причинят силно болезнена менструация. Това разстройство е свързано с по-продължителни от нормалното спазми. Говорете с вашия доставчик, ако смятате, че страдате от вторична дисменорея.
OCP намаляват производството на простагландини, което също намалява спазмите на матката. Спазмите по време на цикъл често са най-интензивни през юношеските години и намаляват с възрастта на жената.
Болка в таза поради ендометриоза
Ендометриозата е една от най-честите причини за вторична дисменорея. Това болезнено разстройство възниква, когато ендометриалните клетки растат на грешното място. Ендометриалните клетки обикновено образуват лигавицата на матката и се отделят по време на менструация. Въпреки това, при ендометриоза, ендометриалните клетки се образуват и удебеляват извън матката, на места като фалопиевите тръби или яйчниците. Тъй като тези клетки не са в матката, те няма начин да бъдат изхвърлени от тялото. Тъканите и кръвта се улавят и могат да се развият кисти. OCP могат да помогнат за намаляване на болката, като забавят растежа и локалната активност на ендометриума и като предотвратяват овулацията.